-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Ustawa górnicza księcia Leszka Białego.

Ustawa górnicza księcia Leszka Białego.

 

Pierwsza regulacja górnicza dla Małopolski którą wydał książę Leszek Biały (prawdopodobnie w latach 1221–1224).

 

Ja Leszek, z bożej łaski książę polski, za zgodą moich baronów nadaję po wieczne czasy takie postanowienie, że wszyscy rzemieślnicy, poszukiwacze, kopacze złota i srebra lub innego kruszcu, mianowicie ołowiu i miedzi, a także soli, gdziekolwiek przebywają w naszym księstwie, czy pochodzą z Italii, czy z Niemiec, czy są jakimiś innymi cudzoziemcami, korzystając z tego przywileju według zasad krajów, z których pochodzą, sami i ich miejscowości wraz ze swoimi kierownikami mają się rządzić własnymi prawami, księciu dzielnicy, w której mieszkają, składając należytą opłatę zgodnie ze zwyczajem panującym w jego kraju, w miarę sił broniąc go przeciw napadającym na kraj jego czy na inne dobra jego. Od złota zaś i srebra, jeśli zostaną odkryte przede wszystkim w ziemi księcia lub w ziemi innych osób prywatnych, duchownych czy świeckich, kościołowi krakowskiemu ma przypaść tylko dziesiąta część; jeżeli zaś w ziemi kościoła krakowskiego, a grunt ten nabył tenże kościół od osób prywatnych prawem darowizny lub kupna, też dziesiąta tylko część należeć się będzie biskupowi krakowskiemu, podobnie jak w innych przypadkach, o których już mówiłem. Atoli jeśliby kiedyś książęta ziemi podarowali ten grunt wspomnianemu kościołowi, więc ponieważ książę całe prawo, które posiadał przeniósł niejako na kościół, wtedy z czynszu, który od złota lub srebra zwykle płaci się właścicielowi gruntu, połowę należałoby zapłacić księciu, a połowę kościołowi, z zachowaniem jednak prawa dziesięciny, która zawsze należy się kościołowi. Jeśliby wspomniani rzemieślnicy zamieszkiwali na tym gruncie, we wszystkich sporach czy to w sądzie, czy gdzie indziej, mają podlegać kościołowi, aby w miarę sił swoich bronili ziemi księcia przeciw napastnikom. Jeśliby zaś na gruntach kościoła odkryto miedź, ołów, sól, zgodnie z dawnym zwyczajem w całości powinny być zastrzeżone kościołowi.

 

Wybór źródeł do historii Polski średniowiecznej (do połowy XV wieku), t. I: Społeczeństwo i państwo polskie do połowy XIII wieku, oprac. G. Labuda, B. Miśkiewicz, Poznań 1966, s. 162-163.tagi: ustawa górnicza księcia leszka białego 

rotmeister
14 lipca 2017 09:45
3     478    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Magazynier @rotmeister
14 lipca 2017 19:41

Leszek Biały tragiczny władca polski. Niedawno moja żona czytała mi ten fragment o nim z Konecznego. I mówi, kurcze, co on miał za obstawę? Wszyscy się pochlali i posnęli? No i co? Bystrą mam dziewczynę. Ja jej mówię, to jak z tymi ochroniarzami w Makbecie, albo po prostu dorobili legendę do zdrady poddanych, nie żadni niemcy, tzn. niemcy tylko nie własnoręcznie, posmarowali panom a oni już się postarali, a ochroniarzy struli czymś.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @rotmeister
14 lipca 2017 23:27

Trochę coś jak z Ludwikiem Jagiellończykiem...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować