-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Robert Hugh Benson, Królewski łup.

Mała reklama. Takich książek nie ukazuje się zbyt wiele (ja prawdę mowiąc nie znam żadnej innej dotyczącej tej tematyki, napisanej dodatkowo z katolickiego punktu widzenia). 456 stron lektury. Kupię na dniach, przeczytam i dam recenzję.

 

Barwna powieść historyczna o losach brytyjskiej monarchii za panowania Henryka VIII. Fabuła wprowadza czytelnika w meandry osobistego życia monarchy oraz wydarzeń, które dla Anglii i całej Europy okazały się bardzo brzemienne w skutki. Te wydarzenia to oderwanie Kościoła w Anglii od Rzymu, prześladowania wymierzone w katolików, konflikty wewnętrzne w kraju oraz związany z tym wszystkim głęboki przełom polityczny i cywilizacyjny, który na wieki ukształtował charakter Imperium Brytyjskiego.

Królewski łup to bardzo sugestywna opowieść o niszczeniu Kościoła: o planowej destrukcji rzeczywistości katolickiej. Prawdziwa wiara jest podmieniana na heretyckie wymysły, posłuszni duchowi czasu i władzy świeckiej biskupi i księża stają się narzędziami pustoszenia Owczarni Pańskiej. Metodycznie dewastowane są struktury życia łaski. Tych, którzy nie chcą się wyprzeć Kościoła, czeka fizyczna albo cywilna śmierć. Obrońcom Wiary nie wystarcza wyobraźni, żeby zrozumieć wroga i konsekwentnie, skutecznie mu się przeciwstawić. A tłum - większość wciąż jeszcze nominalnie katolickiego społeczeństwa - jest tym, co się dzieje, zachwycony... Ale najgorętsza walka toczy się o duszę konkretnego człowieka: o to, żeby nie została ona pożarta na wieki...

Akcja powieści - napisanej przed ponad 100 laty przez wybitnego katolickiego pisarza i publicystę Roberta H. Bensona - toczy się w XVI-wiecznej Anglii, ale swoim przesłaniem przekracza granice miejsca i czasu, a dziś okazuje się wyjątkowo aktualna.

Robert Hugh Benson (1871-1914) był najmłodszym synem arcybiskupa Canterbury, Edwarda White'a Bensona. Po studiach w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge został duchownym anglikańskim, jednak poszukiwania duchowe doprowadziły go do Kościoła Katolickiego, a w końcu do przyjęcia w nim święceń kapłańskich w 1903 roku. Autor dzieł teologicznych i duchowych, powieści historycznych i fantastycznych, poruszających najistotniejsze dla człowieka zagadnienia duchowe, w tym słynnego Władcy świata, pasjonującej opowieści o końcu czasów. W Polsce czasów komunizmu wszystkie jego książki zostały zakazane i wycofane z bibliotek, dopiero od lat 90-tych XX wieku polskie przekłady dzieł Bensona ponownie zaczęły być powszechnie dostępne.tagi: henryk viii  anglikanizm  robert hugh benson  królewski łup 

rotmeister
12 października 2018 21:14
21     1266    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
pink-panther @rotmeister
12 października 2018 21:42

Dzięki za info. Okazuje się, że wydał też powieść "Władca świata" w 1908, którą miał czytać ksiądz Walerian Meysztowicz w roku 1921. Podobno treścią książki jest przyszłość, w której "Europą rządzi parlament europejski i prezydent" a "katolicy stanowią mniejszość wśród bezreligijnych społeczeństw Zachodu". Katolicy są ścigani z podejrzenia o zamachy na przywódców. Ideami panującymi są "humanitaryzm i świeckie religie Wschodu".

Pisał prawdę o przeszłości i jak się okazuje, był, jak mówią górale: prorokiem.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @pink-panther 12 października 2018 21:42
12 października 2018 22:00

Władcę świata czytałem. Po polsku wyszedł też "Świt nowej ziemi", i tego akurat nie czytałem. Ale ten "Królewski łup" przeczytam na pewno. Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @rotmeister 12 października 2018 22:00
12 października 2018 22:10

Dzięki za info. Zapowiada się ciekawa zima czytelnicza. Nie znam też dzieła "Świt nowej ziemi". Pozdrowienia

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @rotmeister
13 października 2018 07:58

Seba, czy możesz znaleźć nazwiska tłumaczy tych powieści, a także sprawdzić kiedy zeszli z tego świata, no i podać mi nazwę wydawnictwa, które wydało tę reklamowaną tu przez Ciebie książkę?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @rotmeister 12 października 2018 22:00
13 października 2018 08:00

No dobrze, już wiem, wydawnictwo AA, ale ich strona się nie otwiera. Fantastyczne zagranie marketingowe

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @rotmeister 12 października 2018 22:00
13 października 2018 08:07

Okładka jest bardzo wulgarna, nie wiem kto to wymyśla....

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rotmeister
13 października 2018 09:17

Najlepsze jest to, że tego autora a zwłaszcza "Władcę świata" wylansował przy okazji papież Franciszek w swojej pierwszej konferencji z dziennikarzami na pokładzie samolotu. Poświęcił jej sporo czasu (chodzi o kontekst w której ją umieścił) ale wtedy mainstream i wszyscy tradsi uczepili się wyrwanego z kontekstu "królików" i jednego zdania dotyczącego osób (podkreślam OSÓB) homoseksualnych a nie homoseksualizmu jako takiego. Jak się zrobiła wrzawa Fronda wykorzystała koniunkturę i wydała ten tytuł. Widzę, że wydawnictwo AA idzie za ciosem.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @mniszysko 13 października 2018 09:17
13 października 2018 09:22

Nie mogliście mi tego podsunąć? Nie słucham co tam gadają w mediach i jestem za bardzo zajęty

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @mniszysko 13 października 2018 09:17
13 października 2018 09:23

Mniszysko to wszędzie zakulisowe działania widzi. Tradsi nie są tacy źli. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski 13 października 2018 09:22
13 października 2018 09:28

 W 2013 roku nie miałem jeszcze kontaktu z BjN. SN zaś nie było.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rotmeister 13 października 2018 09:23
13 października 2018 09:35

>>> Mniszysko to wszędzie zakulisowe działania widzi.<<<

Nie chcę Panu strollować notki. Podam ostatni przykład. W środę ten progresistowski, lewicowy papież Franciszek powiedział, że aborcja jest jak wynajęcię płatnego zabójcy. Większość portali katolickich o tym pisała w ten sam dzień z wyjątkiem PCh24.pl. Pojawiła się w czwartek od razu spozycjonowana na drugim miejscu. Wiem, że jak PC24.pl chce to długo pozycjonuje niektóre news'u na pierwszym miejscu, pomimo że umieszcza nowe informacje. 

Natomiast arcbp. Vigano, który nawołuje do dymisji papieża jest bardzo dobrze zauważalny. 

Powiem mi Pan, że to wszystko dzieje się przez przypadek?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @mniszysko 13 października 2018 09:35
13 października 2018 09:44

Papież Franciszek zrobił jeszcze jedno, moim zdaniem pokerowe posunięcie  - wymusił dymisję wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego, którym był taki rudy wieprz z Anglii, jakiś wojskowy oczywiście i mianował tym mistrzem włoskiego historyka sztuki. 

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @mniszysko 13 października 2018 09:35
13 października 2018 14:40

Nie napisałem w tej notce ani jednego słowa czy zdania z pch24.pl. Co ma pch24 do książki Bensona? Ja tylko piszę o tym że papież Franiszek nie jest duchem sprawczym wszystkiego co się dzieje na świecie. Być może Fronda wydała książkę Bensona tak po prostu. Co ma do tego pch24?

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @rotmeister
13 października 2018 14:57

>>> Być może Fronda wydała książkę Bensona tak po prostu. <<<

https://webimage.pl/pics/251/1/d837931.jpg

Proszę zapoznać się z okładką. Tam wyrażnie pisze czarno na białym, że wydali ją, bo papież Franciszek o niej mówi.
Zaś o PCh 24.pl napisałem w kontekście Pana wypowiedzi:

>>>Tradsi nie są tacy źli.<<<

Chciałem tylko pokazać że tradsi (a PCh24.pl do nich się przyznaje i z nimi się utożsamia) w sferze publicznego przekazu mają trochę za koszulą. Nie brzydzą się różnymi zagraniami, aby wzmocnić swój negatywny przekaz o papieżu Franciszku. Tyle i tylko tyle.

A o tym, że papieża Franciszka nie da się wepchnąć do lewicowej szuflady świadczy choćby ta książka, czy jego wypowiedź o aborcji. To jest bardzo ciekawe, że jak papież Franciszek mówi o aborcji, to PCh24 najpierw opóźnia info o tym, a potem szybko to spycha na dół, ale jak PiS, kluczy z ustawą o aborcji to ten temat długo jest pozycjonowany jako pierwszy news. No ale ...

>>> Mniszysko to wszędzie zakulisowe działania widzi.<<<

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @mniszysko 13 października 2018 14:57
14 października 2018 11:48

Franciszek na Litwie zrównuje Niemców z Polakami jako nosicielami zła. Polacy z Litwy listy piszą ale są pewnie ogłupiani przez mainstream. Tylko ja dalej nie wiem jak można wiązać te małą notkę o książce z pch24? Chociaż są ludzie którym wszystko kojarzy się z czymś tam jednym. Mniszysko też tak ma. Jak jest Franciszek to muszą być "tradsi" robiący za czarnego luda.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @rotmeister 14 października 2018 11:48
14 października 2018 19:20

Bo zjawisko, które wspomniałeś w ostatnim zdaniu, stało się powszechne na świecie.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @krzysztof-laskowski 14 października 2018 19:20
14 października 2018 20:27

Ba, i do krytyki "tradsów" można być nawet domorosłym teologiem. I nikt z tego nie robi zarzutów. Co innego na odwrót.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @rotmeister 14 października 2018 20:27
14 października 2018 21:26

Po prawdzie domorosłych teologów nie brakuje i po stronie tych, którzy występują pod sztandarem tradycyjnej liturgii i tradycyjnej doktryny. Przyczyna jest prosta: porażający brak wsparcia ze strony kapłanów, a tym bardziej hierarchów. W związku z tym wierni, którzy w jakimś momencie dochodzą do wstępnego wniosku, że z tym modernizmem chyba coś nie gra, sami muszą stać się niemal doktrami teologii. Zjawisko to obejmuje cały świat. Rosnąca grupa wiernych zaczyna dawać się we znaki tym, którzy uważają, że od sześćdziesięciu lat w Kościele katolickim trwa nieustająca wiosna. Wiernych znacznie młodszych ode mnie, a mam lat trzydzieści dziewięć.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @rotmeister 14 października 2018 20:27
14 października 2018 22:04

Można być. Tak czy inaczej istniejący podział jest trwały i będzie się pogłębiał.

zaloguj się by móc komentować

Slepowron @mniszysko 13 października 2018 09:17
15 października 2018 06:59

Tak, tak,  z tych wyrwanych z kontekstu wypowiedzi opasly tom mozna by zebrac.   Nic podobnego w historii papiestwa swiat nie widzial.   Nie tylko teksty byly wyrywane z kontekstu, wizualne efekty tez, jak bluznierczy son et lumiere w Swieto Niepokalanego Poczecia na papieskiej bazylice Sw. Piotra lub ostania "stajenka" betlejemska.  Wyrwane z kontekstu jest nie klekanie przy przeistoczeniu i klekanie aby muzlumanskim kobietom myc nogi w liturgii Wielkiego Czwartku,  jest przerywanie odprawiania Mszy Sw. przez kard. Muellera dla zalatwiania rozgrywek.  No a Vigano to juz jedno wielkie wyrywanie.   Ten wyrwany z kontekstu kontekst jest niestety prawdziwym kontekstem,  teraz wystarczy  minimum zdrowego rozsadku i uczciwosci aby to stwierdzic.   Doktorat z telologii nie potrzebny, no chyba ze bawimy sie w jakis talmudyzm tylko po to aby zaciemnic prawde.  Najwyzsza pora ojcze na mowe tak - tak, nie- nie,  biskupi z Kazachstanu, gdzie Kosciol (prawie calkowicie polski) budowany byl na krwi meczennikow, sa wzorem do nasladowania.  W tym zamecie jest metoda i nie od dobrego Ducha ona pochodzi.  Przy okazji,  okreslenie tradsi jest mylace a nawet obrazliwe, bowiem Akwinata, Franciszek z Asyzu, Kolbe i zastepy Kosciola Tryumfujacego wedlug tej maniery to czystej krwi tradsi.  Dla zachowani proporcji i konsekwentej nomenklatury nalezaloby nazywac  nie-tradsow modernistami, w tym samego ojca jesli sie za tradsa nie uwaza.

Niech sie ojciec uwazniej przyjrzy bo robi sie pozno.  Wzgledne zacisze polskiego Kosciola moze tez byc zagrozone, przyklady Hiszpanii i Irlandii sa uderzajace.  Sw. Katarzyna, Sw. Robert, Sw. Pius X, pare innych autorytetow moga dopomoc w przezwyciezeniu nigdzie nie ogloszonego dogmatu ze szatan atakuje tylko z zewnatrz.   Przy okazji polecam bardzo wazny i ciekawy artykul prof. Pierantonio o analogiach pomiedzy uwazanym do tej pory za najglebszy w historii Kosciola kryzysem arianskim a obecnym.  Mam link tylko po angielsku:  https://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=11457

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować