-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Osinowy kołek w ciele Marcina L. "Protestancki" Nawigator. Fragmenty.

Tutaj spis treści:

http://rotmeister.szkolanawigatorow.pl/najnowszy-numer-szkoy-nawigatorow-numer-tzw-protestancki-spis-tresci

 

 

„Spór o odpusty w 1517 r., chronologicznie późniejszy od wewnętrznego kryzysu Lutra, nie był istotnym powodem wystąpienia i rozłamu religijnego, stał się tylko okazją: „początkiem ewangelii“ — initium evangelii były wittenberskie opinie teologiczne, zyskujące zwolenników. Kwestia odpustów dała nowej teologii potężny tylko rozgłos i popchnęła jej twórcę na szerszą arenę walki. Tragedią Lutra było, iż nic nie powstrzymało go później na śliskiej, niebezpiecznej drodze zbyt wygórowanego przeświadczenia, że słuszność jest po jego stronie, że Chrystus uczynił go doktorem, że działa pod wpływem woli i oświecenia Bożego, więc musi dać się kierować Bogu, podobnie jak okręt, co kierowany jest przez wiatr i fale. Opozycja zaś i przeciwności tylko bardziej utwierdzały go w egzaltowanym przekonaniu o słuszności swej sprawy, którą uważał za sprawę Ewangelii. To właśnie musiało w rezultacie doprowadzić do przeciwstawienia się władzy i powadze Kościoła, do ostatecznego z nim zerwania i wreszcie do namiętnej na śmierć i życie walki” (…).

 

„Następnym krokiem króla była konfiskata dóbr kościelnych i zniesienie klasztorów. Te ostatnie wizytowano w zamiarze wynalezienia pozorów do prześladowania. Uchwała parlamentu z d. 4 marca 1536 r. przyznała królowi wszystkie klasztory, których dochód roczny nie wynosił więcej, niż 200 funtów, i wyznaczyła pensyę jedynie ich przeorom; 376 klasztorów zamknięto niezwłocznie „ku radości Boga i królestwu na chwałę“. Najpierw zburzono drobne klasztory, ponieważ przestrzegały one jakoby karność mniej ściśle, niż klasztory większe. Wypędzeni ze swych klasztorów zakonnicy, wywołali w północnych okolicach kraju kilka buntów; posłużyło to za pozór do zamknięcia i reszty klasztorów, jako siedlisk spisku. Do wiosny r. 1540 zniknęły wszystkie klasztory. Komisarze królewscy gospodarzyli, jak barbarzyńcy, niszczono wspaniałe zabytki sztuki i cenne biblioteki, zburzono nawet pomniki św. Augustyna, apostoła Anglii i św. Tomasza Beketa, rozrzucono popioły świętych i nie uszanowano nawet grobu wielkiego Alfreda. Dobra skonfiskowane, o ile ich nie uprzątnęli dla siebie wizytatorowie i dworacy, król rozdawał, lub zmarnował na hulanki, gdy wśród ludu szerzyła się coraz większa nędza. Aby jednak choć w części ułagodzić niechęć ludu, Henryk założył sześć nowych biskupstw i 14 katedr i kolegiat” (…).

 

„Propaganda królewiecka miała jednak na oku dużo szerzej zakrojone cele niż zjednanie dla reformacji Mazurów pruskich, marzyło jej się panowanie konfesji augsburskiej w całej Rzplitej. Stąd usilna, wyjątkowo wytrwała działalność, jaką prowadzi ks. Albrecht wszelkiemi dostępnemi sobie środkami: przy pomocy książek, związków osobistych, korespondencji i — last but not least — zasiłków pieniężnych. Na tę akcję propagandową wpływało w wysokim stopniu położenie polityczne Prus. Mając na karku Zakon niemiecki, nominalnie dalej istniejący, a przeciw sobie cesarza, grożącego ciągle zbrojną interwencją, musiał ks. Albrecht szukać oparcia i protekcji. Niemieccy książęta protestanccy nawet po zgrupowaniu się w związku szmalkaldzkim 1546 r. mieli dosyć kłopotu z ochroną własnej skóry, pewnych gwarancyj w żadnym razie dać nie mogli. Pozostawała Polska, którą do obrony Prus zmuszał i obowiązek suwerena i dobrze zrozumiany własny interes. Ale stanowisko Polski zygmuntowskiej wobec Habsburgów nie dawało pewności, że w decydującym momencie zdobędzie się na zbrojne wystąpienie przeciw cesarzowi, od którego poza sprawą pruską nie dzielił jej żaden istotny interes. Do zupełnie innej, daleko głębszej solidarności czułaby się zobowiązana Polska protestancka. A i w czasach pokojowych polityka polska inaczej musiałaby się ustosunkować do lennika współwiercy w sprawie sukcesji brandenburskiej, lub też wobec jego dążeń do rozluźnienia zależności lennej” (…).

Do kupienia tutaj:

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-numer-specjalny-protestancki/tagi: reformacja  luter  protestanci  deformacja 

rotmeister
22 lutego 2018 16:29
9     1377    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
deszcznocity @rotmeister
22 lutego 2018 17:39

Nie wiem, czy Panstwo wiecie, ze to dzieki klasztorom w Anglii ludzie biedni (wdowy, malorolni chlopi itd itp) byli w stanie przezyc - wszystko przez tzw. corrodium. Spelnialo to funkcje zasilku/renty. Jak zniszczyli klasztory, to sie zaczela w Anglii prawdziwa nedza.

Wiecej w ksiazce: Living and Dying in England 1100-1540 : The Monastic Experience. 

zaloguj się by móc komentować

Tytus @rotmeister
22 lutego 2018 18:40

Super, na pewno kupię.

Teraz każda dyskusja naukowa bez uwzględnienia tych tekstów będzie niewiarygodna.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @deszcznocity 22 lutego 2018 17:39
22 lutego 2018 19:01

I teraz można zapytać czy jakiś kościelny instytut czy zakonny pisze takie rzeczy albo chociaż daje do tłumaczenia wydane na zachodzie pracę?

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Tytus 22 lutego 2018 18:40
22 lutego 2018 19:03

To drugie życie tych autorów. Pewnie się tam u góry cieszą.

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @rotmeister 22 lutego 2018 19:01
22 lutego 2018 19:21

Jest gorzej, niz sie Panu wydaje. Kiedys w dyskusji z postepowym przytoczylem fragmenty publikacji naukowych dot. korelacji miedzy aborcja a wystepowaniem raka. A on na to, ze to jest po angielsku, ze jak nie mam nic po polsku, to dla niego to nie jest zaden dowod.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @deszcznocity 22 lutego 2018 19:21
22 lutego 2018 19:23

Głupota jak widać jest wieczna i obecna w każdej epoce.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @deszcznocity 22 lutego 2018 19:21
22 lutego 2018 19:36

PS. Jak się z "postępowym" Polakiem rozmawia to trzeba używać konsekwentnie pojęcia tzw.aborcja. tak zwana bo to cholernie pojemny eufemizm jest.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @rotmeister
23 lutego 2018 09:49

Marcin Luter był żołnierzem Cesarstwa Rzymskiego alias apokaliptycznej bestii, a kierowali Lutrem przedstawiciele nierządnicy.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @rotmeister
25 lutego 2018 20:40

Rewelacyjna okładka i aranżacja na twarzy Lutra! A spis treści niesamowity. Nie mogę się doczekać!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować