-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Mohylów Podolski - z łaski Bożej i niczego więcej..., czyli o tym jak zrobić dobry uczynek.

Jest okazja, żeby spełnić dobry uczynek i bardzo dobrze zarobić. Płaci czymś wartościowszym od gotówki ks. Paweł Gryszak. Płaci też św. Piotr na wejściu. Później inni święci. A potem może być jeszcze lepiej.

Polacy z Kresów. Tacy dalsi nadberezyńcy.

Szcegóły w linku poniżej (tutaj tekst ctl+v).

Ta historia zaczęła się w 1922 r. na Kresach, gdzie przyszła na świat pewna niezwykła Polka. NKWD rozstrzelało jej rodziców za posiadanie książeczki do nabożeństwa. Cudem przeżyła wielki głód na Ukrainie, II Wojnę Światową i wywiezienie na przymusowe roboty do Niemiec. Wróciła na Kresy, gdzie wyszła za mąż i urodziła pięcioro dzieci. Doświadczyła potwornych prześladowań katolików w czasach rządów Stalina. Nauczyła się na pamięć litanii do Matki Bożej, aby móc przekazać jej treść dzieciom. Własnoręcznie robiła różańce z groszku i fasoli. Zawieszała je w kuchni, nad okapem, aby „udawały” produkty na zupę. Po śmierci Stalina, co niedziela chodziła pieszo do kościoła ze swoim synkiem Pawełkiem, a było to prawie 20 kilometrów w jedną stronę.
 

Minęło wiele lat...

Chłopiec prowadzony za rękę do kościoła dziś jest marianinem. To ks. Paweł Gryszak, dziś proboszcz parafii w Mohylowie Podolskim na granicy Ukrainy i Mołdawii.

W 1937 r. NKWD wysadziło świątynie w Mohylowie  w powietrze i wymordowało wielu parafian. Po upadku komunizmu Księża Marianie w Mohylowie sprawowali posługę na stosie gruzów i ruin. Ks. Paweł, postanowił ponownie wybudować kościół. Wbrew wszystkiemu, bez pieniędzy, od lat stawia świątynię, jak sam twierdzi: „z łaski Bożej i niczego więcej”.

Wierni żyją tu bardzo skromnie, wielu boryka się z biedą. Nie mogąc ofiarować pieniędzy, postanowili oddać parafii swój czas i pracę. Mężczyźni, kobiety, a nawet starsze dzieci, przynoszą cegły pozyskane z rozbiórek innych budynków, kopią doły, wywożą ziemię. Parafianom pomagają rodzeni bracia ks. Pawła, z zawodu murarze. Ich niesamowity zapał i trud przyniósł owoce, które na ludzki rozum wydają się niemożliwe. Ludziom udało się odbudować ponad połowę kościoła.

Wnętrze to plątanina rusztowań, zlepek cegieł z rozbiórki, krzyż postawiony przez ks. Pawła, jako znak zwycięstwa Bożej Opatrzności. Setki ludzi gorąco wierzy w to, że odbudowanie kościoła na Kresach to pobłogosławione przez Pana Boga dzieło.

Parafianie w Mohylowie oraz ks. Paweł Gryszak obiecali otoczyć Darczyńców specjalną modlitwą:

https://www.spm.org.pl/najpilniejsze-potrzeby#mohylow-podolski-z-laski-bozej-i-niczego-wiecejtagi: rzeczpospolita  kresy  mohylów podolski  marianie 

rotmeister
11 września 2019 22:34
2     1246    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
pink-panther @rotmeister
12 września 2019 01:09

Piękna społeczność i piękna idea. Ale ja jestem starej daty i poproszę o konto oraz adres. Pod linkiem jest adres do kontaktu ale nie ma numeru konta. Pliiiz. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @rotmeister
12 września 2019 08:19

Jakie to szczęście, że nie mają tam konserwatora zabytków

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować