-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”

Tytułem reklamy. Źrodłowa odpowiedź na bełkot Engelking i Grabowskiego

 

Instytut Pamięci Narodowej wydał w formie osobnej publikacji dołączonej do najnowszego numeru „Biuletynu IPN” artykuł dr. Tomasza Domańskiego „Korekta obrazu?...”  Tekst dr. Domańskiego to pierwsza z serii recenzji przygotowywanych przez IPN na temat książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" (t. 1-2) pod red. Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Powstał w wyniku licznych zapytań osób zainteresowanych tą tematyką, skierowanych do IPN.

Recenzja „Korekta obrazu?” stanowi jednocześnie zapowiedź nowego czasopisma IPN „Polish-Jewish Studies”.

Link poniżej:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/65746,Korekta-obrazu-Refleksje-zrodloznawcze-wokol-ksiazki-Dalej-jest-noc-Losy-Zydow-w.htmltagi: ipn  dalej jest noc  korekta obrazu  engelking  grabowski  tomasz domański 

rotmeister
14 lutego 2019 21:05
6     944    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
smieciu @rotmeister
14 lutego 2019 22:39

W moim powiecie krąży taka legenda, nie wiem, może prawdziwa o lokalnym niemieckim szefie gestapo. Był to człowiek bardzo cięty na Żydów. Legenda głosi że nie mógł usiąść do śniadania zanim jakiegoś nie załatwił. Ale to jeszcze nic. On po prostu czuł ich krew. Pewnego dnia stanęło przed nim dwóch ludzi, którzy coś przeskrobali. Jeden z nich wyglądał na Żyda. Ten gestapowiec nie zawahał się nawet na moment. Wyciągnął pistole i załatwił ... tego drugiego z bardziej słowiańską gębą. Potem okazało się że jednak wiedział co robi. Ten co wyglądał jak Żyd był Polakiem a ten zabity Żydem...

Serio, słyszałem to z dobrego źródła. Może coś w tym jest gdyż Żydzi urządzili w końcu na niego zasadzkę i go załatwili.

Taka tam refleksja źródłoznawcza z mojej strony.

zaloguj się by móc komentować

Globalny @rotmeister
15 lutego 2019 07:43

Recenzja „Korekta obrazu?” stanowi jednocześnie zapowiedź nowego czasopisma IPN „Polish-Jewish Studies”.

Dobra i pierwsza jaskółka. Pompejowi trzeba zaprenumerować i tym ich geniuszom z CNN i NYT.

zaloguj się by móc komentować

lchlip @smieciu 14 lutego 2019 22:39
15 lutego 2019 09:17

"....W moim powiecie krąży taka legenda, nie wiem, może prawdziwa o lokalnym niemieckim szefie gestapo. Był to człowiek bardzo cięty na Żydów. Legenda głosi że nie mógł usiąść do śniadania zanim jakiegoś nie załatwił....."

Rzeczywiście był bardzo "cięty".

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @lchlip 15 lutego 2019 09:17
15 lutego 2019 10:08

No jakoś za nimi nie przepadał... Co ciekawe miał nazwisko brzmiące coś jak Moric tak z żydowska ale nie wiem jak je się pisze gdyż historię tą znam tylko z ustnych przekazów i nigdy nie wnikałem.

Inną jaką rzecz jaką o nim słyszałem to opowieść przekazana przez polskiego elektryka, który coś tam naprawiając był świadkiem jak przylazł jakiś Polak kapuś i zaczął podpieprzać swoich znajomych. Wtedy ten gestpowiec strasznie się wkurzył, skopał go i wywalił z gabinetu...

zaloguj się by móc komentować

smieciu @rotmeister
15 lutego 2019 10:13

Choć może jest w nich jakieś ziarno prawdy to nie wiadomo jakie gdyż nie wiem czy ich autorem nie był taki jeden świadek wydarzeń, który jeszcze długo żył po wojnie a po 1989 trochę Żydów czasem go odwiedzało by posłuchać jak to wtedy było. Dostawał parę groszy no i snuł przed nimi te swoje opowieści :)

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować