-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Ewa Kurek, Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945. Poza granicą solidarności.

 

Ewa Kurek, Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945. Poza granicą solidarności.

Mity, przeinaczenia i manipulacje prawdą, które przenosiły ciężar odpowiedzialności za zagładę europejskich Żydów na Polaków, płynęły nie tyle ze strony Niemców, ile ze strony Żydów - pisze autorka tłumacząc dlaczego podjęła studia nad stosunkami polsko - żydowskimi. Dr Ewa Kurek opierając się wyłącznie na źródłach żydowskich odpowiada, jak do tego doszło, że w chwili wybuchu II wojny światowej los Polski i Polaków nie interesował obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.

 

Spis treści:

Wstęp

Rozdział I

Wielonarodowa Rzeczpospolita

Rozdział II

Żydzi polscy: cudzoziemcy czy współobywatele?

Rozdział III

Wokół stereotypów: Judasz i Haman w jednym stali domu

Rozdział IV

1939-1942: Polskie Państwo Podziemne, jawne struktury państwowe Ukraińców i Białorusinów oraz żydowskie autonomiczne prowincje.

Rozdział V

Poza granicą solidarności Żydów

Rozdział VI

Poza granicą solidarności Polaków

Zakończenie

Przypisy

Bibliografia

 

Moim zdaniem ktoś kto chciałby wiedzieć co tak naprawdę w "trawie piszczy" książkę Ewy Kurek przeczytać MUSI. To coś więcej niż powinien. Ewa Kurek opisuje los Żydów na ziemiach polskich od początku. Pisze o tym, jak polscy żydzi i Żydzi w Polsce (a to się różni) funkcjonowali wśród Polaków a częściej obok nich. Podobnie, gdy autorka opisuje los Żydów w czasie okupacji niemieckiej, robi to dogłębnie począwszy od 1939 roku, a nie wzorem większości autorów, którzy lata 1939-1942 zawierają na 1-2 stronach swoich opasłych tomów. Holocaust bez szczegółowego opisu postaw Żydów w Polsce, po wkroczeniu Niemców i sowietów, nie ukazuje przyczyn stosunku do nich polskich chrześcijan. Ewa Kurek to robi i dzięki temu nie spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem na "salonach".

Z pracy "Poza granicą solidarności – stosunki polsko-żydowskie 1939-1945" dowiadujemy się, że np. stałą cechą Żydów w Polsce (nie polskich Żydów-to tak naprawdę dwa pojęcia) jest podporządkowywanie się każdej władzy na terenach które zamieszkają Żydzi. I nieistotne czy jest to Polska, Hiszpania, Niemcy czy jakikolwiek inny kraj. W Rzeczypospolitej, a czasie rozbiorów i w okresie II RP było podobnie. Spośród wszystkich Żydów w sprawy polskie, powstania, spiski antyzaborcze, bunty i niepodległościowe konspiracje angażowało się około 1-2 % Żydów mieszkających w Polsce. Około 98-99% z nich miało polskie sprawy głęboko w nosie. Podobnie z życiem codziennym. Spośród ludności żydowskiej w Polsce językiem polskim (lepiej lub gorzej) posługiwało się do 15%. I te około 85% Żydów mieszkających w Polsce nie miało zielonego pojęcia o sprawach Polaków żyjących ulicę dalej. Nie wiedzieli nic o obyczajach, problemach etc, bo ich to zwyczajnie nic nie obchodziło.

Kraje takie jak Polska były tylko przystankiem dla Żydów w ich drodze do Izraela (który wtedy nie był niepodległym państwem). Gdy doszło do katastrofy państwa polskiego we wrześniu 1939 Żydzi w Polsce nie byli w ogóle zainteresowani w nawiązaniu kontaktów z polską konspiracją niepodległościową. Ewa Kurek w jednym z wywiadów (do zobaczenia na youtube) opowiadała historię spotkania z polską żydówką w latach 70-ych. Gdy rozmowa zeszła na stosunki polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej, ta Polka żydowskiego pochodzenia stwierdziła, że gdyby było na odwrót, tzn. gdyby Polacy zostali by postawieni w roli Żydów pod okupacją niemiecką, to z Polaków nikt by nie przeżył, bo nikt z Żydów nie ruszyłby im z pomocą. Po tej rozmowie Ewa Kurek zajęła się problematyką stosunków polsko-żydowskich. Nawiasem mówiąc, gdy Polacy na Kresach wschodnich byli prześladowani, mordowani i wywożeni przez sowietów, ich żydowscy sąsiedzi nie ruszyli im z pomocą, a wręcz przeciwnie, w większości stanęli po stronie sowietów (w czasie okupacji nie było lepiej, wystarczy poczytać o tym co się działo z Polakami w Nalibokach i Koniuchach).

 

Postawa większości Żydów na Kresach miała wpływ na to się działo później pod okupacja niemiecką. Gdy Hitler zaatakował Stalina, i podzielony kraj "zlał" się pod jedną okupacją, Polacy stamtąd przekazywali informacje o zachowaniu się żydowskich sąsiadów. Mimo to znajdowali się wśród polskich chrześcijan ludzie (i to nie mało, wystarczy sprawdzić jaki naród ma najwięcej nagrodzonych medalem Sprawiedliwy wśród narodów świata) którzy narażali życie i często ginęli ratując Żydów. Na to samo z drugiej strony nie można było liczyć. Jest jeszcze wiele innych rzeczy opisywanych przez Ewę Kurek, min. sprawa policji żydowskiej, która brutalnie i często bez rozkazu maltretował swoich współziomków, działalność Judenratów a w końcu sprawa gett. Gett, które żydzi budowali częstokroć sami, nie przeczuwając jaki będzie kolejny etap działalności Niemców. Ewa Kurek nie podważa odpowiedzialności Niemców za holokaust, nie umniejsza cierpień narodu żydowskiego. Opisuje tylko, dlaczego tak a nie inaczej zachowywali się wobec Żydów Polacy, Białorusini czy Ukraińcy i dlaczego wobec min. Polaków tak a nie inaczej zachowywali się sami Żydzi. Książka obowiązkowo do przeczytania dla interesujących się losem Żydów i Polaków w okresie II wojny światowej.

Ewa Kurek, doktor historii, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest reżyserem pięciu filmów dokumentalnych oraz autorką wielu artykułów i siedmiu książek poświęconych drugiej wojnie światowej; dwie książki Ewy Kurek zostały przetłumaczone na język angielski i wydane w USA. Wyniki swych badań nad problemem stosunków polsko-żydowskich Ewa Kurek prezentowała na międzynarodowych kongresach naukowych oraz podczas wykładów, między innymi w Yad Vashem, Jerozolima (1988), Princeton University, USA (1993), Columbia University, USA (2007). Wstęp do książki „Dzieci żydowskie w klasztorach” napisał Prof. Jan Karski, odznaczony pośmiertnie najwyższym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych za zasługi w ratowaniu polskich Żydów.tagi: polacy  żydzi  holokaust  ewa kurek  zagłada 

rotmeister
1 marca 2018 21:36
32     2525    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
rotmeister @rotmeister
1 marca 2018 21:37

Jeszcze stara recenzja. Ale na czasie to wrzuciłem.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @rotmeister
1 marca 2018 21:51

Dzięki. 

.

 

zaloguj się by móc komentować


jestnadzieja @rotmeister
1 marca 2018 23:31

Ksiazka jest dostepna w sieci. 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @rotmeister
2 marca 2018 02:24

Zgadzam sie z toba w 100%. Nie czytalem ksiazki polecanej przez ciebie ale kilkakrotnie ogladalem na YouTube wystapienia pani Ewy Kurek. Ona  doglebnie przedstawia caly zlozony problem stosunkow polsko-zydowskich w czasie wojny. Siega do pra-poczatkow, od momentu osiedlenia sie Zydow w Polsce, omawia (to bardzo wazne) mentalnosc i filozofie Zydow, ich sposob myslenia.

Bez tego nie sposob zrozumiec ich zachowania podczas okupacji (podwojnej okupacji, niemiecko-sowieckiej). 

Opowiadanie o wspolnym domu, gledzenie o tym w mediach, przez politykow to sciemnianie do potegi. Nie bylo zadnego wspolnego domu, dla Zydow Polska, jak i wiele innych krajow byla przystankiem w drodze do wlasnego panstwa i okazja zeby sie jakos urzadzic w miedzyczasie.

Nikt ich z Polski nigdy nie wyganial, nie umieszczal ich w gettach jak to mialo miejsce w innych krajach, zyli i dorabiali sie w Polsce przez dlugie setki lat, cieszac sie przywilejami kolejnych wladcow.

Tylko ze dr Ewa Kurek podczas swoich wystapien ma kilkadziesiat osob na sali.

A pan Steven Spielberg wie doskonale ze kino to najwazniejsza ze sztuk. I dlatego robi film "Lista Schindlera" za jedyne 22 miliony dolarow, ktory, bagatela pozwolil zarobic 321 milionow. I przekaz idzie w swiat. Przekaz przy pomocy przesuwajacych sie obrazkow na ekranie, okrzykow. Jakis czlowiek gdzies na swiecie (a samych Niemczech ten film obejrzalo ok 6 milionow ludzi) gapi sie w ten ekran, czy na sali kinowej i pyta z przejeciem: to gdzie te straszne rzeczy sie dzialy? W Polsce? Aha."

I te okropne polskie dzieci i dorosli, obrzucajace biednych (wyrzucanych ze swoich pieknych i dostatnio urzadzonych mieszkan - jakos sie jednak w tej strasznej Polsce urzadzili, nieprawdaz?) Zydow blotem i kamykami i krzyczacy:"zegnajcie Zydzi!".

I ten chlopczyk patrzacy z usmiechem na przejezdzajacych w wagonie bydlecym Zydow i wykonujacy gest podrzynania gardla.

Robi to wrazenie, prawda?

To znacznie latwiejsze do przyswojenia niz konkretne daty, fakty i cyfry podawane przez dr Kurek.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Szczodrocha33 2 marca 2018 02:24
2 marca 2018 06:27

I to w zasadzie robi za podsumowanie: oni robią propagandę Spielbergiem, my dr Ewą. Dziękuję, nie mam pytań.

zaloguj się by móc komentować

marek-natusiewicz @rotmeister
2 marca 2018 07:10

"Opowiadanie o wspolnym domu, gledzenie o tym w mediach, przez politykow to sciemnianie do potegi. Nie bylo zadnego wspolnego domu, dla Zydow Polska, jak i wiele innych krajow byla przystankiem w drodze do wlasnego panstwa i okazja zeby sie jakos urzadzic w miedzyczasie."

 

W tym kontekście, to raczej mowa o wspólnym "bydynku", a może nawet "dachu nad głową", a nie domu. Chyba...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @marek-natusiewicz 2 marca 2018 07:10
2 marca 2018 08:14

chyba o kamienicach, ale bynajmniej nie o wspólnych.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Grzeralts 2 marca 2018 06:27
2 marca 2018 08:15

Oni robia propagande Spielbergiem, dr Ewa Kurek mowi prawde.

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Szczodrocha33 2 marca 2018 08:15
2 marca 2018 09:13

Jasne, a prawda nas wyzwoli.

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-laskowski @Grzeralts 2 marca 2018 09:13
2 marca 2018 10:03

Tak, bo jeśli prawda o holokauście zostanie pokazana w pełni, zawali polityka mocarstw światowych. Holokaust Żydów wymyślili przedstawiciele elit banksterskich, elit nierządnicy, a wykonali go przywódcy i żołnierze pogańskiego Cesarstwa Rzymskiego podzielonego na dziesięć germańskich królestw. Z tymi ostatnimi, szczególnie z Niemcami, ściśle współpracowali przedstawiciele żydowskiej klasy średniej, którzy zarządzali gettami alias autonomiami żydowskimi na ziemiach polskich i gnębili biednych współbraci. Do tego jeszcze dochodzą kwestie żydowskiego zaangażowania w komunizm, żydowskiego zwyczaju i prawa religijnego, dzięki któremu jeden może w celu ratowania własnej skóry posłać na śmierć tysiące. A z tego horroru Kościół katolicki i Polacy w sensie propagandowym wychodzą obronną ręką. To jest polityczna mieszanka wybuchowa, której zdetonowanie sprawia, że przedstawiciele rządów zwycięzców drugiej wojny światowej, zwłaszcza brytyjskiego i amerykańskiego, stają po jednej stronie z Niemcami jako odpowiedzialni za holokaust. Skutkiem pokazania powyższych rzeczy światu będzie między innymi koniec religii holokaustyzmu.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-laskowski 2 marca 2018 10:03
2 marca 2018 10:12

I my ją pokażemy całemu światu za pomocą filmów Brauna, wywiadów dr Kurek oraz wspólnych występów Petlewicza z Karoniem u Roli.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Grzeralts 2 marca 2018 10:12
2 marca 2018 10:24

To zależy od aktywności naszej. Zawsze tak było.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Grzeralts 2 marca 2018 06:27
2 marca 2018 10:27

Ty uprawiasz propagandę czy jako jedyny rezerwujesz sobie zdolność przekazywania informacji prawdziwych?

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Grzeralts 2 marca 2018 10:12
2 marca 2018 10:29

Zakładasz (nie wiedzieć czemu) że prawda jest "bardziej" albo w ogóle prawdziwa gdy obiegnie cały świat. Jak bedzie dotyczyła jednego człowieka to juz jest "be". Skąd to założenie?

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Szczodrocha33 2 marca 2018 08:15
2 marca 2018 10:30

Grzeralts zakłada że prawdy nie ma. I zakłąda, że tylko jego opinia na temat wagi prawdy jest prawilna.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Grzeralts 2 marca 2018 10:12
2 marca 2018 10:33

I najważniejsze: ostatecznym skutkiem uwewnętrznienia prawdy o holokauście przynajmniej przez religijnych Żydów będzie to, że wejdą oni do Kościoła katolickiego, co według Pisma Świętego stanowi znak końca czasów. Chyba więc zdajesz sobie sprawę ze skali trudności leżącego przed nami zadania i z ogromu niewyobrażalnych łask, którymi Pan Bóg Polskę i Polaków obdarza.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @rotmeister 2 marca 2018 10:30
2 marca 2018 10:54

Zakładam to, czego uczymy się m.in. tutaj - propaganda jest popem. Nie robi się propagandy smęceniem. Jeśli jakieś poważne i trudne kwestie trzeba sprzedać ludziom jako propagandę, należy je najpierw wyjaśnić. I do tego trzeba użyć narzędzi odpowiedniej mocy i jakości.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Grzeralts 2 marca 2018 10:54
2 marca 2018 11:05

Zauważ tylko, że my tu nie mówimy o propagandzie. I nie ma potrzeby wrzucania wszystkiego do worka od nazwą propaganda.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @rotmeister 2 marca 2018 11:05
2 marca 2018 12:33

Ale jesteśmy właśnie świadkami robienia kiepskiej propagandy. Co zemści się i na nas.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Grzeralts 2 marca 2018 12:33
2 marca 2018 16:52

Ty jesteś a nie my jesteśmy. Dla mnie i niektórych tutaj 2x2=4 a dla ciebie to propaganda.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @rotmeister 2 marca 2018 16:52
2 marca 2018 18:06

Po prostu nie bierzesz pod uwagę, że są ludzie, którzy z 2x2=4 wyprowadzają wniosek, że potrzebny jest np.powszechny dostęp do broni palnej. I nie jest ich mało.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Grzeralts 2 marca 2018 18:06
2 marca 2018 18:53

Ciekawe, że prawo o powszechnym dostępie do broni palnej obowiązywało w Polsce aż do ponownego zagarnięcia władzy przez sowieckich najeźdźców w 1944 roku. W latach 1918-1939 można było legalnie posiadać i nosić broń palną. Niby co zmieniło się od tamtych czasów, że dostęp do broni palnej trzeba ograniczać, jak czyni się to obecnie? Nie znam żadnej racjonalnej przesłanki oprócz tego, że politycy krajowi i zagraniczni boją się, że uzbrojeni Polacy stanowią zagrożenie dla ich urzeczywistnienia planów politycznych tychże polityków. Podobnie jest z kwestią własności ziemi, własności dużych mediów elektronicznych i tak dalej.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @Grzeralts 2 marca 2018 12:33
2 marca 2018 19:09

 Czego sie Pan boi?

Zadna to propaganda, bo wszystko dzieje sie tylko w Polsce, nie ma szans na przebicie sie z tymi tresciami, rzadowi nie zalezy na tlumaczeniu i propagowaniu innych niz znane do tej pory, w typie Gross, "zrodel historycznych".  A Polacy mieszkajacy za granica musza zewszad sluchac bzdur, nie maja szans na przebicie sie z innymi tresciami. Ja mam nadzieje, ze cos w koncu ruszy, jakies fundusze na to sie przeznaczy

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Grzeralts 2 marca 2018 18:06
2 marca 2018 19:17

A co mnie to obchodzi? Ewa Kurek pisze z sensem i logicznie o Żydach a nie o dostępie do broni palnej. I co ma do tego propaganda? A czy jest ich mało czy dużo tego nie wiesz nawet ty. A nawet gdyby był takich milion czy dwieście milionów to co to ma do Ewy Kurek i jej książek? Czy ona odpowiada za stan zdrowia psychicznego czytelników? Gdyby tak było to dotyczyć powinno to każdego autora. 

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @rotmeister
2 marca 2018 21:37

To nie jest notka o propagandzie. Tylko o książce Ewy Kurek o stosunkach polsko-żydowskich, książki wg mnie bardzo dobrej. O propagandzie ktos może napisać osobną notkę. Żeby propagandę dobrze ukierunkować, sprofilować itd trzeba mieć wg mnie prawdziwe informacje na jakis tam temat. Od tego są Ewy Kurki i Leszki Żebrowskie na przykład. Oni są od myślenia i pisania o prawdziwej historii, o jej istocie. Od myślenia jak to wszystko sprzedać czy w Polsce czy za granicą są (a przynajmniej być powinni) inni ludzie. Górnik fedruje wungiel, a kto inny mysli o tym jak i komu go sprzedać.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @krzysztof-laskowski 2 marca 2018 18:53
3 marca 2018 10:41

Broń jest lepsza i dużo tańsza niż była wtedy.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @jestnadzieja 2 marca 2018 19:09
3 marca 2018 10:44

Ja się nie boję. Mówię tylko, że na, skądinąd rzeczowych, publikacjach pani Kurek robi się durną propagandę. Propagandę, która ma m.in. na celu nasze (polskie) oficjalne relacje z Izraelem. Kto nie widzi, o co chodzi, jego problem. I żeby było jasne, nie mam o to pretensji do dr Ewy.

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @rotmeister 2 marca 2018 21:37
3 marca 2018 10:46

Przecież ja wyjściowo skomentowałem komentarz Szczodrochy, nie twoją notkę. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować