-

rotmeister : Wspomnicie moje słowa

Antoni Władysław Jakubski, Czerwiec polski (Porphyrophora polonica L.). Szczęsne 2018 (fragmenty).

Antoni Władysław Jakubski, Czerwiec polski (Porphyrophora polonica L.). Szczęsne 2018

Antoni Władysław Jakubski, Czerwiec polski (Porphyrophora polonica L.). Szczęsne 2018 (fragmenty).

(…) Wynik trzynastoletnich badań godzien jest pewnego wstępu. Wyjaśnić bowiem należy, dlaczego przedmiot naszego badania w porównaniu do pierwszorzędnych nawet opracowań monograficznych w językach obcych został wyjątkowo obszernie i gruntownie ujęty, dlaczego czerwcowi polskiemu poświęcono tyle pracy, jakiej—można powiedzieć—dotychczas, przynajmniej w literaturze polskiej, nie doczekała się żadna forma zwierzęca, czy roślinna.

Odpowiem na to po prostu: uważałem za odpowiednie, by czerwiec polski, jakkolwiek drobne to i niepozorne, dziś przez naukę zapomniane zwierzątko, doczekał się należytego uznania, jakie winno mu przypaść w udziale ze względu na rolę odgrywaną ongiś w życiu gospodarczem, w dobie Polski renesansowej, w dniach chwały i potęgi państwowej.

Niech niniejsza praca będzie godnym pomnikiem wystawionym na cześć przyrody ojczystej, na rzecz przedstawiciela niepozornego postacią, a przecież posiadającego w rozwoju dobrobytu Polski Jagiellonowej wyjątkowe znaczenie.

Niechżeż w Odrodzonej Polsce znajdzie się i ten wyraz skromnego uznania, złożonego w hołdzie Wielkiej Przeszłości.

 

(…) Poza granice Polski wychodził czerwiec rzadko jako własność kupców polskich, daleko częściej szedł okrężną drogą przez Niemcy, zmieniając właścicieli, bądź też zakupywany na miejscu przez kupców obcych szedł do centrów fabrycznych, które w tym czasie znajdowały się w Italji (jak to np. czyni Antoni z Florencji wedle Ptaśnika), później także w Holandji, Francji i Anglji. W XV w., jak pisze Ptaśnik (Włoski Kraków p. 29), „głównie dzięki stanowisku, jakie sobie zdobył na dworze królewskim Aynolfo Tedaldi”, zaczynają w branży tekstylnej w Polsce dominować kupcy italscy i bez wątpienia musieli oni zasilać ojczyste wytwórnie tak doborowym surowcem, jakim był czerwiec. Z pierwszej połowy XV w. mamy wymieniony szereg takich kupców italskich. Poza tym, na co mamy kilka dowodów, koncentrował się pośredni handel czerwcem na rynkach handlowych Norymbergi, Frankfurtu, Wrocławia, Augsburga, Monachjum i Budziszyna.

W Polsce zajmowanie się handlem było szlachcie wzbronionem: ciekawą jest zatem rzeczą, że handel czerwcem był od najwcześniejszej doby opanowany niemal wyłącznie przez czynniki obce, a to, o ile chodzi o handel na zachód, przez Żydów, o ile zaś chodzi o handel na wschód, przez Ormian. Materjały, jakiemi dysponujemy w zakresie spraw handlowych, tyczą się głównie rynków zachodnich. Jak się przedstawiał handel czerwcem do Turcji, gdzie również bardzo był w modzie, źródła nasze zawodzą (…).

 

Do kupienia tutaj https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czerwiec-polski/tagi: czerwiec polski  jakubski  porphyrophora polonica l.  fragmenty 

rotmeister
8 lutego 2018 09:58
2     899    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Arek @rotmeister
8 lutego 2018 15:05

Czerwiec (kaktusowy) wg BBC..., o polskim ani słowa...

 

" Truly vibrant red was elusive for many years: until a mysterious dye was discovered in Mexico. Devon Van Houten Maldonado reveals how a crushed bug became a sign of wealth and status. "

http://www.bbc.com/culture/story/20180202-the-insect-that-painted-europe-red

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Arek 8 lutego 2018 15:05
8 lutego 2018 16:41

Jak się popatrzy na tych Brytoli to widać że empatia to u nich występuje w słowniku wyrazów zapomnianych. A to wojnę wywołają i zrzucą winę na innych albo co innego.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować